מה כוללים שירותי בלש פרטי ומה העלות לה יש לצפות

מהות עבודתו של בלש פרטי הינה לספק פתרונות, מידע והוכחות. אדם הרוצה להשיג מידע מכל סוג שהוא ואין ברשותו את הכלים להשגתו – יעסיק את שירותיהם של בלשים פרטיים העוסקים בעבודת חקירה ואיסוף מידע.

במקרה בו דרושות הוכחות לבית המשפט – חלק מעבודתם של בלשים פרטיים הינה צילום ותיעוד ראיות. ישנן ראיות שרק בלש פרטי מורשה על פי החוק לאספן ורק דו"ח חקירה החתום על ידי בלש פרטי העובד תחת רישיון משרד חקירות קביל בבית המשפט ויכול לשמש כראיה, ובמקרים רבים להכריע את הדין.

במקרים רבים כדאי לשכור את שירותיו של בלש פרטי לפני הגשת תלונה במשטרה. בגלל העומס הרב בה נתונה משטרת ישראל, פעמים רבות קורה שתלונות שמוגשות הדורשות עבודת חקירה ואינן מוגדרות בסדר עדיפות עליון על ידי המשטרה נדחקות הצידה ואינן מטופלות. עבודת בלש פרטי במקרה זה הינה לאסוף את הראיות עבור הלקוח. כאשר הלקוח מביא את הראיות שנאספו לידי המשטרה במעמד הגשת התלונה, למשטרה קל יותר לטפל בתלונה והיא תעשה במהירות וביעילות.

מהותו של בלש פרטי
 

שירותי בלש פרטי

עבודתם של בלשים פרטיים הינה רחבה ונפרשת על פני תחומים רבים, להלן כמה מהתחומים העיקריים:

מעקבים

לצורך השגת מידע ואיסוף ראיות נדרש מעקב אחר אדם, התחקות אחר מעשיו ותיעוד התנהלותו בעזרת צילום. חשוב לציין כי למי שאינו בלש פרטי אסור לעקוב, זוהי עבירה על החוק. רק בלש פרטי בעל רישיון מורשה לעקוב אחר אדם לבקשת הלקוח, ורק ראיות שאסף בלש פרטי במסגרת מעקב הינן חוקיות וקבילות בבית המשפט. לא כל בלש פרטי הינו עוקב מקצועי. ביצוע מעקבים אינו פשוט כלל ודרוש בלש פרטי אשר מתמחה ומנוסה בביצוע פעולה זו על מנת לבצע מעקב כראוי ומבלי שיתגלה.

חקירות כלכליות

חקירה כלכלית הינה חקירה לצורך קבלת מידע אודות רכושו של אדם, גוף או חברה, נכסים, הכנסות, קשרים מסחריים ועסקיים, חובות, אי-עמידה בהתחייבויות כספיות, תביעות רלוונטיות, תיקים בהוצאה לפועל וכד´.

מקרים בהם שוכרים שירותי בלש פרטי לצורך חקירה כלכלית הינם:

  • חקירה אודות מסוגלותו של חייב לשלם את חובו.
  • מידע אודות נכסים והכנסות אשר חייב מסתיר במטרה להתחמק מתשלום חובו.
  • בן/ בת זוג העומדים לפני תביעת גירושין וחוששים שהצד השני ינסה "להבריח" רכוש או לסלף את העובדות אודות הרכוש הקיים על מנת להתחמק מחלוקה הוגנת.
  • אנשים או חברות לקראת התקשרות אישית או עסקית המעוניינים לבדוק את הגורם עמו הם מתקשרים, מסוגלותו הכלכלית, אופן התנהלותו בהווה ובעבר ומהימנותו.

בדיקות לגילוי האזנות סתר

בימינו ניתן להאזין לכל אדם, בכל מקום, בכל זמן ובקלות רבה. האזנת סתר הינה עבירה פלילית, אך עובדה זו אינה מונעת מבעלי אינטרסים לבצע האזנות סתר בניגוד לחוק. הטכנולוגיה בתחום מתפתחת במהירות רבה וביצוע האזנת סתר הולך ונעשה קל ונגיש יותר ויותר.

יש לציין כי בלשים פרטיים ברובם אינם עוסקים בגילוי האזנות סתר ישנם רבים המתיימרים לתת את השירותים הללו אך אינם עושים זאת כראוי. על מנת לבצע בדיקה איכותית, מקיפה ומהימנה לגילוי האזנות סתר נדרש ציוד רב ויקר ודרוש ידע נרחב בנושא על מנת לתפעל אותו בצורה נכונה.

איתורים

בלש פרטי מבצע מגוון רחב של סוגי איתורים – איתור כתובת, איתור מקום עבודה, איתור מספר טלפון, איתור רכבים ובעליהם, איתור רכוש, איתור קרובים ונעדרים, איתור חייבים, איתור יורשים ועוד.

מצלמות סמויות

בלש פרטי המתמחה בכך מסוגל להתקין מצלמה סמויה כמעט בכל מקום. ישנם סוגים רבים של מצלמות סמויות. התקנת מצלמות סמויות משמשת לצורך בדיקה והוכחה במגוון רחב של מקרים – כאשר קיים חשד לגניבה או מעילה, כאשר מבוצעת חבלה ברכוש, מקרים של התעללות של מטפלים או מטפלות בקשישים, חולים וילדים, כאשר עולה חשד לבגידה מצד אחד מבני הזוג וכד´. על מנת שיוכל "לשתול" מצלמה סמויה בצורה איכותית וללא השארת עקבות, בלש פרטי צריך להיות בעל ידע וניסיון טכני וטכנולוגי, ולהתמקצע בתחום.

בגידות וחקירות אישות

אחד המקרים השכיחים ביותר בהם פונים לבלש פרטי הוא כאשר עולה חשד לבגידה של אחד מבני הזוג או לקראת הליך גירושין. במקרה של חשיפת בגידה הדרך המיטבית והחוקית הינה ביצוע מעקב אחר בן/ בת הזוג החשודים. במקרה של חקירה טרום הליך גירושין מדובר במגוון רחב של סוגי חקירה כמו מעקבים, חקירות כלכליות, בדיקות לגילוי האזנות סתר ועוד.

חקירות עסקיות ומסחריות

מגוון סוגי החקירות בהם עושים שימוש הוא רחב מאוד – מעקבים, חקירות כלכליות, איתורים, בדיקות לגילוי האזנות סתר והתקנת מצלמות סמויות וזאת בנוסף לאיסוף וגילוי מידע מסחרי-תחרותי היכול לשמש את הלקוח. עבודתו של בלש פרטי בכל הקשור לתחום חקירות עסקיות ומסחריות הינה שוטפת וחשובה ביותר ומשפיעה באופן קבוע על התנהלות החברה ותהליך קבלת ההחלטות. 

 
שירותי בלש פרטי

כיצד לבחור בלש פרטי

ישנם כמה גורמים חשובים עליהם יש לתת את הדעת לפני בחירת בלש פרטי:

  • יש לוודא כי אותו בלש פרטי הינו בעל רישיון חוקר פרטי ועובד בכפוף למשרד חקירות בעל רישיון בתוקף.
  • חשוב לבדוק תחומי חקירות בהם מתמחה בלש פרטי ולוודא כי יש לו את הניסיון והכלים המקצועיים והטכנולוגיים לספק את סוג החקירה המבוקש.
  • מומלץ להיפגש עם בלש פרטי לפני תחילת ההתקשרות עמו וזאת על מנת לוודא כי הוא אכן עובד תחת משרד חקירות וכי הוא עושה רושם אמין מקצועי ומהימן.
  • חשוב לוודא כי בלש פרטי עמו מתקשרים מספק דו"ח חקירה חתום בתום החקירה ויכול ומסוגל לתת עדות בבית המשפט במקרה הצורך.

דיסקרטיות בעבודת בלש פרטי

אחד הפרמטרים החשובים ביותר בעבודתו של בלש פרטי הינו שמירה על דיסקרטיות. בלש פרטי מחויב לחיסיון לקוחותיו. בעבודתו הוא נחשף לסודות הכמוסים ביותר בחייהם של אנשים השוכרים את שירותיו, כמו גם של האנשים אודותיהם הוא חוקר. החוק מרחיב ומדקדק מאוד בכל נושא שמירה על סודיות בעבודת בלש פרטי ובלש פרטי אשר הוגשה נגדו תלונה בגין אי שמירה על דיסקרטיות, רישיונו נשלל לאלתר.

כמה עולים שירותי בלש פרטי

בלש פרטי מספק מגוון רב של שירותים, בעלי פרמטרים רבים. עלות שירותיו של בלש פרטי משתנה ממקרה אחד למשנהו.

מאחר ושרותיו של בלש פרטי הינם נרחבים ביותר, עלות כל חקירה או עבודת בילוש משתנה לפי סוג החקירה, מורכבות העבודה, הזמן שהיא אורכת, מיקום החקירה, הציוד והמשאבים הדרושים עבור אותה חקירה והאמצעים בהם יש לעשות שימוש.

חשוב מאוד לפני תחילת ביצוע חקירה לערוך פגישה עם בלש פרטי על מנת לעמוד ביחד את היקף החקירה ועל הפרמטרים השונים המרכיבים אותה ולקבל הצעת מחיר משוערת. יש לקחת בחשבון שמטבע הדברים חקירות ובעיקר חקירות מורכבות וארוכות, הן דבר דינאמי והעלויות יכולות להשתנות לכאן או לכאן במהלך החקירה.