גילוי האזנות סתר

מהי האזנת סתר

 • האזנת סתר היא ציתות, הקשבה, קליטה או הקלטה של שיחה שלא בידיעתו או בהסכמתו של אף אחד מהצדדים בשיחה, וכאשר המאזין אינו חלק פעיל בשיחה.
 • האזנה לטלפונים, לתקשורת בין מחשבים, כמו גם תקשורת בין מכשירים סלולאריים למיניהם או מכשירי פקסימיליה נחשבת האזנת סתר.
 • הקלטת שיחה, גם כאשר המקליט נוכח בשיחה, עלולה להיחשב האזנת סתר כאשר מטרתה היא לגרום נזק למטרת ביצוע עבירה או כאשר היא מהווה פגיעה בצנעת הפרט.
 • האזנות סתר משמשות בדרך כלל להשגת מידע והן אסורות על-פי חוק ומהוות עבירה פלילית אשר העונש עליה הינו עד 5 שנות מאסר.

גילוי האזנות סתר

כיצד מתבצעת האזנת סתר

ישנן דרכים רבות ושונות לבצע האזנות סתר והציוד המאפשר האזנות סתר הינו נגיש ביותר.

ציוד לביצוע האזנות סתר מפורסם ונמכר באופן גלוי באתרי אינטרנט שונים וחנויות לציוד ריגול וניתן לרכוש מכשירים להאזנות סתר בקלות רבה.

חלק גדול מציוד האזנת סתר הינו קל ופשוט מאוד לשימוש ולתפעול. הקלות הרבה בה ניתן להשיג ולתפעל מכשירי האזנת סתר הופכת את הסיכוי שמישהו מאזין לכם לגדול וממשי ביותר.

דרכים לביצוע האזנות סתר

 • ציתות למכשירי טלפון – כולל מרכזיות גדולות.
 • ציתות למכשירים סלולאריים על ידי השתלת תוכנת ריגול (spy phone). ישנן תכנות ריגול המיועדות לשתילה פיזית במכשיר הסלולארי, אך ישנן גם תוכנות ריגול שניתן לשתול אותן מרחוק ללא כל צורך במגע עם המכשיר.
 • ציתות על ידי מכשיר הקלטה אשר הוסתר בחלל החדר או בחלל הרכב. קיימים מכשירי הקלטה "רגילים" שבכדי לשמוע את תוכן ההקלטה יש צורך להגיע אל המקום ולקחת באופן פיזי את המכשיר. אך, ישנם גם מכשירי הקלטה אשר משדרים את ההקלטה למרחוק, ישירות למאזין. במקרה כזה המאזין לא צריך לבוא במגע עם המכשיר והוא שומע את אשר נעשה בחלל לו הוא מאזין בזמן אמת ובכל מקום בו הוא נמצא.
 • האזנה באמצעות ציוד הגברה. על ידי טכנולוגיה מיוחדת המעצימה את הקול ניתן להאזין לשיחה ממרחק או דרך קירות.
 • האזנת סתר לתקשורת בין מחשבים. גם במקרה זה, נשתלות תוכנות ריגול שונות ומגוונות שמאפשרות לראות מרחוק ובכל זמן נתון את כל התקשורת המתקיימת במחשב, כל הקלדה, כל סיסמה, וכל דף או קובץ במחשב.

כיצד תדעו שמאזינים לכם

בדרך כלל מתעורר חשד להאזנת סתר כאשר אדם או גורם יודע דברים שאינו אמור לדעת.

במישור הפרטי – הבעל, האישה או אדם אחר יודע עם מי דיברתם? יודעים פרטים משיחה אישית שקיימתם? לאן הלכתם ועם מי? או כל מידע אישי כזה או אחר? סביר להניח שנפלתם קרבן למעקבים ולהאזנת סתר.

במישור העסקי או המסחרי – זלג מידע עסקי למתחרים? תכננתם מהלך, מוצר, השקה, גימיק פרסומי או כל מהלך עסקי, שיווקי או מסחרי והמתחרה הקדים אתכם?  לקוחות קיימים או פוטנציאליים עברו אל המתחרים ללא סיבה נראית לעין? סביר להניח שיש אצלכם האזנת סתר.

במכשירים סלולאריים – פשוט וקל להאזין למכשיר סלולארי. לא תמיד, אך במקרים רבים, כאשר יש תוכנת האזנה או תוכנת ריגול (spy phone) במכשיר סלולארי, המכשיר "יתנהג" באופן לא רגיל וישמעו רעשים בקו, שיחות שמתנתקות, סוללה שנגמרת במהירות וכל שינוי בפעילות הרגילה של המכשיר יכולים להעיד על הימצאות האזנת סתר במכשיר הסלולארי.

ריגול תעשייתי בתקשורת מחשבים

כיצד ניתן לבדוק האזנת סתר

רק גורם מקצועי, המומחה בתחום גילוי האזנות הסתר ומתמצא בטכנולוגיות השונות ואשר יש ברשותו את כל הציוד הדרוש מסוגל לבצע בדיקה יסודית ואמינה.

ציוד האזנות סתר, בנוסף לכך שהינו נגיש ביותר וקל מאוד להפעלה, גם משוכלל וזעיר ביותר וברוב המקרים בלתי ניתן למציאה או לזיהוי אלא באמצעות גורם מקצועי ובעזרת מכשור מתאים.

נכון להיום, קיימים ספקי שירות בודדים בשוק האזרחי אשר יש בידם את הידע והציוד הדרוש לגילוי ולניטור כל סוגי התוכנות או המכשירים המשמשים להאזנות סתר .

רוב הגורמים אשר מתיימרים לבצע בדיקות לגילוי האזנות סתר מסוגלים למצוא רק חלק קטן מהמגוון הרחב של האמצעים בהם מבצעים האזנת סתר .

בבדיקה מקיפה ויסודית לגילוי האזנת סתר נעשה שימוש בציוד מתקדם ויקר ביותר. מבצע הבדיקה חייב להתמחות בתחום ולהתעדכן באופן שוטף באמצעים השונים המשמשים להאזנות סתר היוצאים לשוק בתדירות גבוהה.

בדיקה איכותית לגילוי האזנות סתר הינה מדוקדקת ויסודית ואורכת שעות ולעיתים אף ימים (תלוי בהיקף השטח אותו יש לבדוק).

טיפים לבדיקה אמינה ואיכותית

גם אם אינכם טיפוסים "טכנולוגיים", וגם אם לא תבינו בדיוק מה אתם שואלים, להלן כמה שאלות שיבטיחו לכם שאתם מתקשרים עם חוקר פרטי מקצוען ולא עם חובבן:

 • ודאו ניסיון ורקע רלוונטיים – בעל השכלה טכנולוגית, ידע נרחב בתחום וניסיון עשיר.
 • שאלו לגבי לקוחות להם סיפקו או מספקים שירותים – חברות, מוסדות וגופים רציניים.
 • בידקו האם ישנו ציוד לאיתור מכשירי האזנה משדרים ושאינם משדרים, פעילים ו"רדומים", ציוד תרמי, וספקטרום אנלייזר עם אנטנות כיווניות העובד בזמן אמת.
 • ודאו הימצאות של "גלאי מוליכים למחצה" שהינו אמצעי לזיהוי רכיבים אלקטרונים זעירים בתוך עצמים דוממים, בתוך חפצים ומעבר לקירות.
 • בדקו שפענוח הפלט בבדיקת האזנה במכשיר הסלולארי נעשה באופן יסודי בעזרת מכשיר "סלברייט" מעודכן גרסה (בו משתמשים כוחות הביטחון).
 • ודאו שקיים ציוד לבדיקת האזנה מדוקדקת ויסודית.